SNM - Prírodovedné múzeum
18.5.2024
Stručná charakteristika a program:
Expozície
Zázrak prírody – Človek v čase a priestore
Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi
Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme
Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska
Klenoty Zeme
Výstavy
Jiří Kroha. Od moderny po socialistický realizmus (prízemie)
„...zložil som báseň...“ Pamätná výstava Imre Madácha (prízemie Zimná záhrada)
Program
15.30 – 19.30 h
Prírodovedné prednášky, Objavovňa SNM-PM:
15.30 - Nové informácie z histórie Michalskej veže získané výskumom písomných zdrojov
Historické písomné materiály predstavujú neoceniteľné a zvyčajne nenahraditeľné svedectvo našich predkov, pričom zároveň neustále potvrdzujú svoj mimoriadny význam, ktorý majú aj na poli interdisciplinárneho skúmania dejín architektonických, umeleckých či umeleckoremeselných diel a príslušných širších súvislostí. Prostredníctvom tejto prednášky objasníme niektoré nové pozoruhodné informácie z novovekej histórie Michalskej veže získané predovšetkým realizáciou systematického a podrobného výskumu rozličných zdrojov písomného charakteru.
Prednáša: Ing. arch. Patrik Baxa, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave
17.30 - Zem v zrkadle iných svetov
Zem ako planéta, sila porovnávania. „Svety z nášho susedstva“ – Venuša a Mars. „Svety z našej štvrte“ – vonkajšia Slnečná sústava. „Svety z nášho vesmírneho mesta“ – prehľad doterajších objavov planét iných hviezd v Mliečnej ceste čiže exoplanét. Hlavné kategórie a skupiny známych exoplanét, ich vlastnosti. Astrobiológia a obývateľnosť exoplanét. Pozemský život – unikátny, miestna ukážka širšieho či všeobecne vesmírneho, alebo len jedného z viacerých typov?
Prednáša: Zdeněk Urban, Europlanet Society, Poprad
15.00 – 23.30
Prírodovedné aktivity
Antropológia
18.00 – 22.00 - Prach si, ale nie vždy v prach sa obrátiš: stretnutie s ľuďmi z pradávnych
– návšteva antropologického depozitára
Registrácia na 3. poschodí pri výťahu od 17,30 a od 20,00.
Exkurzie budú prebiehať od 18,00 do 22,00 každých 30 – 45 minút a v každej skupine môže byť maximálne do 20 osôb.
Miesto exkurzie: budova SNM PM, 4. posch.
Botanika
15.00 – 23.30 - Obdivuhodný svet semien
Príroda je zdrojom tých najrozmanitejších tvarov plodov a semien. Viete ako vyzerajú semienka rôznych úžitkových rastlín - strukovín, obilnín, korenín či inváznych a nepôvodných druhov ? Aké rozmanité sú ich tvary, veľkosti, farby či povrchy? Príďte sa pozrieť na ne zblízka do stánku botanického oddelenia SNM-PM. Čaká vás ukážka diverzity semien a aktivity zamerané na ich poznávanie, pozorovania povrchových štruktúr lupou a makrolupou. Populárno-náučná aktivita nadväzuje na medzinárodný „Deň fascinácie rastlinami”, ktorý sa koná sa v r. 2024 celosvetovo už 7. krát pod záštitou Európskej organizácie pre rastlinné vedy (EPSO).
Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM
Výročie významného botanika - pátra Cypriána
Pripomenieme si blížiace sa 300. výročie narodenia Cypriána – autora najstaršieho na Slovensku zachovaného herbára. Páter Cyprián vynikal v oblasti medicíny, farmácie, alchýmie a botaniky. Pôsobil v Červenom kláštore, kde ho pre liečiteľské schopnosti vyhľadávali ľudia zo širokého okolia. Jeho herbár vznikol v druhej polovici 18.storočia.
Od roku 1984 je v správe SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave a je jedným z najcennejších zbierkových predmetov. Návštevníci múzea majú možnosť zoznámiť sa s Cypriánovým herbárom formou elektronickej inštalácie a ukážkou faximile.
Pultový monitor, na ktorom môžu návštevníci samy listovať, je umiestnený v expozícii Biodiverzita Slovenska na 2.poschodí.
Mykológia
15.00 – 23.30 Zo života húb
Ľudí odjakživa zaujímalo, ako sa rozmnožujú huby a lišajníky, keď nemajú kvety ani semená. Výtrusy, ktorými sa huby rozmnožujú sú drobučké a často zvláštne "ozdobené" na povrchu. Tajomný svet hubových výtrusov budú môcť návštevníci pozorovať priamo pod mikroskopom, na ilustráciách a deti si aj môžu samy nakresliť na balóniky, ktoré sú rovnako ľahučké a unášané vetrom.
Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM
Paleontológia
15.00 – 19.00 - Farebný skamenený svet
Tvorivé dielne pre deti, kde si budú môcť vymaľovať svoj odliatok skameneliny podľa vlastných predstáv.
20.00 – 23.30 Príbehy ukryté v skamenelinách
Pre mnohých ľudí sú skameneliny len obyčajné kamene. Kurátorky paleontologickej expozície návštevníkom poodhalia tajomstvá, ktoré je možné vyčítať z rôznych typov skamenelín. Ich pozorným štúdiom sa dajú zistiť mnohé informácie o minulosti našej planéty.
Zoológia
15.00 – 23.30 Pohlavný dimorfizmus v živočíšnej ríši.
Zaujímavosti a nové prírastky v zoologickom oddelení SNM-PM.
Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM
Mineralógia - petrografia
15.00 – 23.30 - Geológia a jej význam v každodennom živote.
Možno si to ani neuvedomujeme, ale každodenný život človeka je od práce geológa priamo závislý. Bez nerastných surovín by neboli mobilné telefóny a počítače, nestavali by sa domy či cesty. Nevedeli by sme, kde budovať termálne kúpalisko, kde realizovať vrt na vodu, kde raziť tunel alebo kde pre nevhodné podložie radšej nič nestavať. Práca geológa je taká širokospektrálna a pritom pre väčšinu ľudí neznáma.
Prácu geológa návštevníkom priblížime pomocou tematických plagátov i videa. K dispozícii bude aj mikroskopický kútik, ukážky minerálov zo slovenských ložísk, pre menšie deti omaľovánky s mineralogickou tematikou.
Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM
Astronómia
15.00 – 17.00 Pozorovanie slnečnej aktivity astronomickými ďalekohľadmi (v prípade priaznivého počasia)
20.00 – 23.30 Zem vo vesmíre
Miesto: 3. posch.; Zasadačka SNM-PM
20.00 – 23.30 Pozorovanie večernej oblohy astronomickými ďalekohľadmi (v prípade priaznivého počasia)
Prírodovedné expozície
Antropologická expozícia: Zázrak prírody – Človek v čase a priestore
K štyrom expozičným celkom, pod spoločným názvom Zázrak prírody, pribudla nová – Človek v čase a priestore. Štyri súčasné expozície: Príbeh života na zemi, Biodiverzita Slovenska, Biodiverzita zeme a Klenoty zeme, ktorých moderná podoba v múzeu vznikla za posledných desať rokov, prezentujú všetky oblasti živej a neživej prírody. Antropológia sa zaoberá živočíšnym druhom, ktorý je nesmierne sebavedomý a na dianie okolo nás má obrovský vplyv – človekom.
Miesto: budova SNM–PM, 1.posch.
Paleontologická expozícia: Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi
Približuje návštevníkom históriu vývoja života na Zemi od objavenia sa prvých primitívnych mikroskopických organizmov pred viac ako 3, 5 miliardami rokov až po nástup súčasných foriem rastlín, živočíchov a iných organizmov. Návštevníka prevádza cez jednotlivé geologické éry, kde predstavuje významné evolučné zmeny organizmov, bohatstvo a pestrosť života v pravekých moriach i na pevnine. Návštevník má možnosť vidieť nielen množstvo unikátnych skamenelín, ale i trojrozmerné rekonštrukcie živočíchov, napríklad mamuta, či dinosaura, ktorý žil pred 200 miliónmi rokov v oblasti dnešných Tatier, ale i viacero animovaných programov, ktoré mu približujú dávno zaniknutý život.
Miesto: budova SNM–PM, 2.posch.
Zázrak prírody – Biodiverzita Zeme
Zoznamuje so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, koralových útesov, pobreží atď. Expozícia sa snaží ukázať pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom.
Miesto: budova SNM–PM, 3.posch.
Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska
Stála expozícia otvorená v r. 2010, približujúca živú prírodu Slovenska. Expozícia je situovaná v štyroch miestnostiach s celkovou rozlohou 882 m². Návštevníka zaujmú príťažlivé obrázky mikrosveta. Múzejná prezentácia rastlinných druhov je riešená kresbami renomovaného ilustrátora z oblasti populárno-vedeckej literatúry akad. maliara Jindřicha Krejču, ktoré sú umiestnené na 30 podsvietených stojanoch, prezentujúcich významné druhy 32 biotopov a dopĺňajú tak autentický botanický materiál priestorových inštalácií v diorámach.
Miesto: budova SNM–PM, 2.posch.
Mineralogická expozíciá: Zázrak prírody – Klenoty Zeme po revitalizácii
Prezentuje prostredníctvom 1100 vzoriek viac ako 700 druhov minerálov zo slovenských aj zahraničných lokalít.
Miesto: budova SNM–PM, 2.posch.
Vstupné: 5 €
KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2024
Zuzana Vášáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie
zuzana.vasaryova@snm.sk
Vajanského náb. 2
810 06 Bratislava
+421 220 469 154
+421 220 469 127
+421 220 469 148 (pokladňa)
+421 204 69 109